Наразі ще не подано жодної петиції

+ Подати петицію

Закон про реінтеграцію Донбасу: що зміниться?

Учора Верховна Рада прийняла закон про особливості державної політики із забезпечення суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях, який визнає Росію окупантом та визначає головну мету держполітики країни.

 

Військова операція на Донбасі тепер не називатиметься АТО, а керуватиме нею ЗСУ замість СБУ. Крім того, РФ визнається державою-агресором, окупація українських територій незаконною, а головною метою державної політики є звільнення окупованих територій.
 

Що означає прийнятий закон для України?

Росія – агресор. Росія на законодавчому рівні визнається агресором та окупантом через вторгнення на Донбас та окупацію Криму.

Окуповані території. Україна не визнає будь-які акти на визначених тимчасово окупованих територіях і вважає, що вони не створюють правових наслідків.

Видані на окупованих територіях документи не дійсні. Всі видані на тимчасово окупованих територіях документи вважаються недійсними, крім тих, які підтверджують факт народження або смерті людини.

Окупація територій незаконна. Тимчасова окупація територій України Росією є незаконною незалежно від її тривалості.

Донбас звільнять. Україна визначає головною метою державної політики звільнення окупованих територій та встановлення конституційного ладу і територіальної цілісності.

Більше не АТО. Військова операція на Донбасі тепер називатиметься “заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях”.

Воєнний стан. У разі введення воєнного стану у зв’язку з російською збройною агресією припиняються повноваження обласної, районної, сільської, міської і районної у містах рад – утворюється відповідна обласна військова адміністрація.

Єдиний штаб. Нацгвардія, армія, СБУ, розвідка, прикордонна служба та управління державної охорони відтепер підпорядковуються Об’єднаному оперативному штабу ЗСУ.

Статус армії. Дається згода на використання ЗСУ для “стримування та відсічі російської збройної агресії” в Донецькій та Луганській областях.

Донбас дорівнює Крим. Особливості правочинів та реалізації прав і свобод громадянин на Донбасі прирівняли до ситуації з Кримом. За основу захисту громадян  поклали відповідний закон, який ухвалили ще навесні 2014 року, і стосується він окупованого півострова.

Захист прав цивільного населення. Захист прав цивільного населення на тимчасово окупованих територіях та створення необхідних умов для життєдіяльності має забезпечити держава-окупант (Росія).

Торгівля з ОРДЛО. В законопроекті немає дозволу на торгівлю з непідконтрольними територіями, а передбачається тількипереміщення товарів фізичними особами, яке регулюється Кабінетом міністрів.

Участь у збройному конфлікті. Особи, які беруть участь у збройній агресії РФ або залучені до участі в окупаційній адміністрації РФ, несуть кримінальну відповідальність за вчинені дії.

Окуповані області. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їхніх територій, тимчасово окупованих в Донецькій і Луганській областях визначатиме президент України за представленням Міністерства оборони.

Правовий статус. Правовою підставою для стримування і відсічі агресії Росії і відновлення територіальної цілісності визначається українське законодавство і ст. 51 статуту ООН.

До слова, секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Турчинов заявив, що завдяки закону про реінтеграцію Донбасу з’явилось більше можливостей використання Збройних сил у протистоянні російській агресії