Наразі ще не подано жодної петиції

+ Подати петицію

За досвідом і наукою. А ще з - перспективою залучити кошти

Нещодавно представники громади с.Городківки взяли участь у навчальному візиті  українсько-молдовської делегації до країн Вишеградської четвірки.

Як усе розпочалося

Навесні цього року у м. Вінниці проходили навчальні тренінги представників територіальних громад України, учасниками яких були і представники Городківки.  Це було, власне,  початком проекту «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства», що реалізовуватиметься протягом 2017-2018 років за підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду та Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.

Реалізатором проекту є Громадська організація «Єврорегіон «Дністер». Українські партнери: Вінницький обласний осередок Міжнародної ГО «Україна-Польща- Німеччина», ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини». Партнери в Республіці Молдова: Публічна асоціація «Єврорегіон «Дністер» та Сорокська районна рада. Партнери в країнах Вишеградської четвірки: Великопольский центр освіти і курсів самоврядування - WOKiSS (Польща), Інститут стабільності та розвитку – ISD (Чехія), Фундація «Майстерня сільського розвитку» (Угорщина), Карпатський Єврорегіон Словаччини (Словаччина).

Навчальний етап проекту насамперед передбачав проведення двох 5-ти денних тренінгів у м. Вінниця.  За результатами тренінгів ми провели  діагностування та SWOT-аналіз актуальних ситуацій в своїх громадах. У липні представники громад України та Молдови презентували свої напрацювання у створенні стратегій розвитку громад. Результати напрацювання учасників оцінювали експерти проекту Ольга Безпалько (Україна), Андрій Кавунець (Україна), Микола Москалу (Республіка Молдова), Радослав Шарлея (Республіка Польща). Методом рейтингового голосування експерти визначили 10 громад-переможців з України, серед яких і нашу Городківську,  та 4 громади-переможці з Молдови, представники яких пройшли до наступних етапів реалізації проекту. Головним критерієм відбору була якість підготовки діагнозів ситуацій та SWOT-аналізу сильних та слабких сторін територіальних громад.

Отож обрані  учасники проекту,   разом із представниками партнерів, експертами та журналістами взяли участь у навчальному візиті до країн Вишеградської четвірки. У рамках візиту  делегація вивчала кращі практики стратегічного планування та управління територіальних громад у Польщі, Угорщині, Чехії та Словаччині.

Де були, що бачили

Протягом візиту 40 учасників із 14-ти територіальних громад України  та  Молдови відвідали Республіку Польща, Чеську Республіку, Угорщину, Словацьку Республіку. У кожній країні делегація мала теоретико-практичні тренінги та відвідини місцевих громад. Основна мета – перейняти досвід цих територій щодо процесу втілення в життя стратегій розвитку.

Так, 10 вересня у місті Познань (Польща) учасники проекту відвідали Великопольський центр освіти і курсів самоврядування. Заступниця голови центру Агнешка Менделевська розповіла, як їхня організація допомагає місцевим громадам зі стратегічним плануванням. Також  у центрі відбувся тренінг «Стратегічне управління системою освіти» експерта проекту Радослава Шарлея.

11 вересня група продовжила роботу у Великопольському воєводстві. Вона відвідала гміни Пущиково, Шрьода, Курник і Рогалин. Мер Пущикова Анджей Балцерек повів гостей до новозбудованого спорткомплексу вартістю близько 3 млн. євро, який спорудили лишень за 11 місяців. Українсько-молдовська делегація стала першою, хто відвідав об’єкт, який відкрили буквально напередодні. Далі спеціалісти мерії прочитали візитерам лекцію  «Стратегії розвитку і промоції м.Пущикова». Стратегічна мета громади – стати комфортним містом  для життя і відпочинку.

У гміні Шрьода Великопольська українців і молдаван зустрів заступник мера Ернест Іванчук. Він запропонував групі лекцію на тему «Модель співпраці органів самоврядування та громадських організацій на прикладі гміни Шрьода Великопольська. Розробка і стандартизація співробітництва».

У гмінах Курник та Рогалин учасники ознайомилися з культурно-історичними та соціальними об’єктами, інфраструктурою громад та їх управлінням. Жителі та мерії всіх гмін відзначили, що їхньою  спільною позитивною якістю є близьке розташування до головного міста воєводства Познані. Відтак гміни спрямовують свої зусилля на «переманювання» столичного бізнесу, а відтак і жителів, у свої малі містечка.

Третього робочого дня, 12 вересня, учасники продовжували знайомитися з особливостями стратегічного планування великопольських громад. Цього дня відбулися відвідини гмін Сомпольна, Шльосин  та Ліхені. Мер  міста Сомпольно Роман Беднарек підготував для подорожуючих з України та Молдови лекцію  «Оптимізація стратегії управління освітою на місцевому рівні на прикладі гміни Сомпольно». Наприклад, мерія гміни у 2012 році закрила одну зі шкіл, а іншу передала в управління громадській організації з дофінансуванням батьками учнів. Мер не приховував складнощів, ризиків, але й вигод такого вирішення проблеми. Місту залишили існуючий бюджет для шкіл, що залишилися, відтак вони удосконалилися матеріально-технічно. Із закритої школи зробили спеціалізований освітній заклад.  

 Доповнили отримані знання учасників проекту «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства» у наступній гміні – Пнєви Великопольского воєводства. 13-го вересня делегація відвідала тренінг експерта проекту Радослава Шарлея «Стратегічне управління та його значення для розвитку місцевої громади. Реалізація, моніторинг та оцінка стратегії». Також гостям презентували головний документ громади – Стратегію розвитку гміни Пнєви у 2016-2023 рр.

Через добу – 15 вересня – учасники проекту вже вивчали досвід стратегічного розвитку чехів. У Празі їх чекав тренінг на тему «Участь громадськості в  процесі стратегічного планування», який підготував Павел Мічка – представник Інституту стабільності і розвитку. Він наповнив заняття презентаціями кращих практик громад Чехії та практичними задачами для слухачів.

Далі учасники навчальної програми попрямували до Угорщини. 17-го вересня у місті Жамбек член Ради Єврорегіону «Дністер», експерт  зі стратегічного планування Шандор Кьолеш запросив гостей на тренінг «Належне управління: стратегічне планування розвитку громад шляхом мобілізації місцевих жителів Угорщини. Теорія і практика». Спеціальним гостем тренінгу став Ференц Халас, який презентував історію успіху програми LEADER в Угорщині. Практичний досвід українці і молдавани черпали у селі Етієк, яке спеціалізується на локальному виноробстві.

18-19 вересня були заключними днями навчального візиту в рамках проекту «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства». У Словаччині візитерів приймав Єврорегіон «Карпати» – партнер Єврорегіону «Дністер» у проекті.  Першого дня українці та молдавани відвідали засідання сесії міської ради м. Кошице. Вони мали змогу бачити, як відбувається процес управління містом чеським органом  самоврядування. Далі група переїхала до села Кехнець, де з 90-х років діє перший у Словаччині потужний індустріальний центр. Наразі на його території ведуть бізнес  9 іноземних компаній з 8-ми країн світу. З часів заснування центру населення села збільшилося вдвічі, а його нинішній бюджет становить 70 млн. євро.

Наступного дня учасники відвідали тренінг на тему «Стратегія м.Кошице. Програма розвитку Кошице 2015-2020». Тренером проекту в Словаччині став Едуард Бураш, виконавчий директор Єврорегіону «Карпати». Спеціальними гостями були заступники мера Кошице Еміль Петрвальски та Рената Ленартова, які розповіли  про практичні аспекти життя міста.

Отож вражень, прикладів для втілення у своїх громадах – більш ніж досить. Було цікаво і повчально. Ми здобули неоціненний досвід, налагодили контакти з Польщею і Молдовою для подальшої співпраці в написанні спільних проектів і залучення іноземних інвестицій.

Що буде далі

Ну а далі учасники проекту протягом 5 місяців здійснюватимуть розробку стратегій розвитку в своїх громадах за експертного супроводу та з дотриманням розробленої методології.  Проекти-переможці мають шанс отримати відповідне фінансування  від країн Вишеградської четвірки – у межах 30-80 тис.євро.

Отож, шановні жителі Городківки, запрошуємо вас висловити свої пропозиції з приводу того,  які проекти соціально-культурної інфраструктури варто було б найнагальніше втілити на території нашої громади. Зауважу, що одна із основних вимог для виграшу в конкурсі та співфінансування з боку організаторів проекту – активність та зацікавленість громади, кожного жителя, його небайдужа позиція. Тому чекаємо на ваші пропозиції, зауваження і поради.