Наразі ще не подано жодної петиції

+ Подати петицію

Вшанували ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС

 

14 грудня  в Україні - День вшанування ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

День був заснований 10 листопада 2006 року в пам'ять про завершення 14 грудня 1986 року будівництва саркофага над IV енергоблоком.

З нагоди Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в райцентрі відкрито пам’ятник на честь крижопільчан – ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції та постраждалих від неї 30 років тому.

Пам’ятник споруджено за ініціативи районної громадської організації «Союз Чорнобиль України» та підтримки районної державної адміністрації та районної ради. До його спорудження долучились ряд підприємств, організацій, фермерські господарства.

Працівники водоканалу перенесли водопровідні мережі з місця встановлення пам’ятника, місцевого комунального підприємства провели облаштування території: встановили ліхтарі, посадили дерева, кущі, квіти.

 Тому і було багато нагороджених грамотами, прозвучало багато слів вдячності усім, хто взяв участь у підготовці та встановленні знака, до якого відтепер будуть приходити крижопільчани.

Автором пам’ятника є житель райцентру, член Вінницької обласної спілки художників України Валентин Тишецький.

Відкрив мітинг голова районної ради Петро Тамбовцев, який зазначив: « Ми сьогодні  зібралися, щоб згадати найстрашнішу катастрофу ХХ-го століття – аварію на Чорнобильській АЕС та висловити свою безмірну вдячність героям нашої Батьківщини, які ціною свого життя захистили світ від небувалої біди.

Указом Президента України 2016 рік оголошено Роком вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи. За його словами, трагедія, що сталася 30 років тому, стала чи не найбільшим випробуванням для українців у період між Другою світовою війною й агресивними діями Російської Федерації.

Біля 5 мільйонів людей постраждало, забруднено радіоактивними нуклідами близько 5 тисяч населених пунктів.

Але якщо матеріальні втрати можна представити у вигляді конкретних фінансових показників, то ніякими гривнями і карбованцями не виміряти людське горе, пов'язане зі смертю чи втратою здоров'я ліквідаторів аварії, із хворобами дітей, зі страхом згубних наслідків катастрофи.

Аварія на Чорнобильській АЕС сколихнула весь світ і своєю величезною руйнівною силою, і мужністю тих, хто першими зіткнулися з її страхітливими наслідками.

З кожним наступним відрізком часу ми все більше розуміємо, від якої страшної біди врятували країну, світ скромні герої тих днів.

Вони йшли на цей подвиг за покликом серця, не думаючи про нагороди, відзнаки, пільги.

Ми, наші нащадки повинні пам’ятати, якою ціною дісталася перемога над техногенною стихією, шанувати скромних героїв, які живуть і працюють поруч.

Шановні учасники урочистостей !

Цього року захід до Дня ліквідатора  проводимо  на новому місці, нехай воно стане святим для кожного з нас, бо  ми у вічному боргу перед тими, хто врятував усіх нас, країну, людство від ядерного вогню, виконавши найвищий синівський обов’язок перед рідною землею і рідним народом, бо подвиг, здійснений нашими земляками - представниками різних професій, -  безсмертний!

Сьогодні ви  станете  свідками відкриття пам’ятного знаку, встановленого героям – чорнобильцям: і тим, що загинули при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, приборкуючи ядерну стихію,  і тим, хто помер від ран та хвороб внаслідок дії радіації.

Так ведеться у цілому світі: в годину великого лиха, у час смертельної небезпеки у перші ряди боротьби стають найвідважніші. Тисячі  і тисячі ліквідаторів ціною власного здоров’я і навіть життя закрили собою світ від жахливих променів радіації – пожежники, лікарі, військові, правоохоронці, будівельники, водії, механізатори…

На сьогоднішній день в Крижопільському районі проживає 89 громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, з них 14 осіб визнані інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, 32 ліквідатори та 8 потерпілих 2 категорії; 11 ліквідаторів та 12 потерпілих 3 категорії; 7 потерпілих 4 категорії,   а також 3 вдови, яким надано статус за померлих ліквідаторів, смерть яких пов’язана з Чорнобильської катастрофою, та 9 дітей віком до 18 років, які мають статус потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, і, на жаль, маємо 34 померлих ліквідаторів та потерпілих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Шановні ліквідатори нашого району! Шановні вдови, родичі померлих!

Низько вклоняємось вам та висловлюємо  безмежну вдячність  за врятовані мільйони життів, ми ніколи не забудемо тих, кого з нами вже немає поряд… Адже без вашої мужності і відваги катастрофа могла бути набагато масштабнішою. 

Нехай ніколи не повториться жах тієї страшної техногенної катастрофи, нехай  залишиться тільки пам’ять про ті моторошні події, яка  навчить нас цінувати нашу Землю, природу, мир, спокій та людське життя».

На мітингу з нагоди відкриття пам’ятника також виступили селищний голова Олександр Третьяков, голова районної громадської організації «Союз Чорнобиль України» Петро Муха. Виступаючим  та першому заступнику голови райдержадміністрації Валентинові Пастушенку і було надано право відкриття.

Освячення провів благочинний Крижопільського району, протоієрей   о. Миколай.

До пам’ятника учасники мітингу поклали живі квіти та хвилиною мовчання вшанували пам’ять померлих ліквідаторів.