Наразі ще не подано жодної петиції

+ Подати петицію

Обговорювали майбутню стратегію управління твердими побутовими відходами

 

 На Вінниччині триває реалізація проекту «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного Партнерства».

Ініціатива реалізується Вінницьким обласним осередком Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» та продовжує впроваджується спільно з 8-ма партнерами з 5-ти європейських країн за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду та Республіки Корея.

В рамках проекту 22 пілотні громади під час навчального візиту країни Вишеградської четвірки познайомилися з досвідом Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини у сфері управління твердими побутовими відходами. Наразі учасники спільно з експертами проекту працюють над індивідуальними стратегіями налагодження грамотного поводження зі сміттям. Громади доопрацьовують стратегії на розширених засіданнях робочих груп, виносять їх на громадські обговорення, приймають на сесіях місцевих рад та потроху втілюють в життя.

Так днями відбулося розширене засідання робочої групи в селищі Крижопіль Вінницької області. Під час заходу заступник селищного голови Володимир Скалій презентував присутнім майбутню стратегію управління твердими побутовими відходами, яка розрахована на вісім років. Координатор проекту, очільник Вінницького обласного осередку Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов зазначив, що крижопільська громада провела ґрунтовну оцінку проблем та можливостей громади, що може стати базою для успішного впровадження стратегії управління відходами.

Після проведення тренінгів для представників 34-х громад учасники отримали домашнє завдання. Потрібно було підготувати SWOT-аналізи, які стосуються того, як справи з управлінням відходами в громаді станом на зараз. Крижопіль найкраще впорався з цим завданням. Всі наші експерти поставили крижопільській громаді максимальний бал. Я переконаний, що це стане чудовим фундаментом для майбутньої стратегії, - підкреслив О.Гаврилов.

Володимир Скалій зауважив, що навчальний візит в країни Вишеграду допоміг зрозуміти, що вдалим шляхом для успішної реалізації майбутньої стратегії може стати міжмуніципальне об’єднання. Так, до цільового регіону майбутньої стратегії, окрім смт Крижополя, увійшли села Тернівка, Голубече, Крикливець та Іллівка Крижопільського району.

Ми побачили дійсно, що міжмуніципальна співпраця відкриває більше можливостей. більше ресурсів і більше надії на те, що стратегія буде ефективно впроваджуватися. Ці чотири громади для співпраці було вибрано невипадково. З Тернівкою та Голубечим Крижопіль пов’язують спільні вулиці, в Крикливці знаходиться полігон твердих побутових відходів. Є у стратегії проект щодо розширення полігону. Також всі населені пункти рівновіддалені від полігону, - зауважив В.Скалій.

На території населених пунктів, які впроваджуватимуть спільну стратегію управління ТПВ, проживає 12,5 тисяч осіб. В.Скалій розповів, що, згідно з проведеним опитуванням, 74% населення готові сортувати відходи.

На території громад буде розміщено 102 контейнерних майданчики для роздільного збору ТПВ. Учасники розширеного засідання робочої групи також вирішили, що майбутня стратегія базуватиметься на принципах узгодження з законодавством та підходами ЄС, посилення контролю, ієрархії поводження з відходами, відкритості та прозорості, доступності оплати, повного відшкодування витрат тощо.

Для реалізації стратегії потрібно залучити приблизно 30 млн грн. Крижопільський селищний голова Олександр Третьяков зазначив, що стратегія управління допоможе залучити інвестиції.

-Ми на правильному шляху, і написання стратегії поводження з твердими побутовими відходами буде сприяти тому, що ми зможемо залучити інвестиції.  Ми будемо писати проекти, а написана стратегія управління ТПВ допоможе гратнодавцям та інвесторам чітко розуміти куди саме ми рухаємося і чого прагнемо досягти, - наголосив О.Третьяков.

Голова Крижопільської райдержадмістрації Валентин Панчук підсумував, що напрацювання Крижополя у сфері управління ТПВ мають бути розповсюджені на інші громади району. Присутні вирішили, що представники інших громад будуть запрошені на громадські збори, на яких обговорюватимуться напрацьована стратегія. Після цього стратегічний план з внесеними громадськістю змінами буде винесений на затвердження сесій місцевих рад. 

Після затвердження стратегій всі учасники проекту візьмуть участь в міжнародній конференції, яка відбудеться у місті Вінниці 6 липня цього року. Під час цього заходу партнери, експерти, учасники, всього 200 осіб, підіб’ють підсумки проекту та презентують вже напрацьовані стратегії управління твердими побутовими відходами. 

Нагадаємо, над стратегіями управління ТПВ працюють також громади сусідньої Молдови. 

Цікаві факти:

У Польщі шість сміттєспалювальних заводів, хоча в найближчому майбутньому їх має бути 11. Сучасні технології дозволяють мінімізувати шкідливі викиди в атмосферу. Наприклад, дослідження показали, що повітря, яке виходить зі сміттєспалювального заводу в польському місті Конін чистіше, ніж повітря в Кракові, де проживає кілька мільйонів людей. В Чехії сміттєспалювальний завод взагалі побудований в центрі міста.

 У Чехії на кожну людину чи родину видається бак для змішаних відходів, і вони його наповнюють. За вивіз несортованого потрібно платити, і недешево. Але поруч стоять майданчики для роздільного збору відходів. За роздільний збір не потрібно нічого платити. Якщо ти не хочеш переплачувати, простіше сортувати сміття. Ця практика справді дієва, - розповів координатор проекту Олексій Гаврилов.