Наразі ще не подано жодної петиції

+ Подати петицію

Обговорення проекту Перспективного плану формування територій громад Вінницької області

17 червня 2015 року у Вінниці відбулося розширене засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради. Наш район на ньому представляла делегація у складі заступника голови районної ради Петра  Тамбовцева, заступника голови райдержадміністрації Валентини Круць та сільських голів Олександра Гаврилюка і Володимира Янкового.

В ході засідання, участь у якому взяли керівники територіальних громад з усієї області - сільські, селищні, міські голови, було розглянуто питання “Про проект Стратегії збалансованого регіонального розвитку Вінницької області на період до 2020 року” і “Про проект Перспективного плану формування територій громад Вінницької області”.

Голова обласної ради висловив свою думку щодо проекту Стратегії збалансованого регіонального розвитку Вінницької області на період до 2020 року: Стратегія повинна стати тим управлінським інструментом, який допоможе Вінниччині стабільно та динамічно розвиватися на найближчих п’ять років, сприятиме збалансованому соціально-економічному розвитку сіл, селищ, міст і районів області. Головним завданням Стратегії повинно стати підвищення ролі і якості життя, добробуту усіх жителів області. Доцільно розробити нові програми і проекти, які дозволять забезпечити динамічний розвиток регіону. Для цього, насамперед, потрібно здійснити ревізію усіх діючих обласних програм, яких є на сьогодні 70, і які фінансуються лише 44%.

Наступним важливим етапом роботи має стати перегляд та актуалізація стратегічних планів розвитку районів, сільських та міських територіальних громад.

Проект Перспективного плану формування територій громад Вінницької області викликав найбурхливіше обговорення серед членів Координаційної ради і запрошених – керівників територіальних громад. Сьогодні це питання є одним із найбільш важливих, що хвилює жителів області та керівників органів місцевого самоврядування. Широке громадське обговорення проекту Перспективного плану формування територій громад Вінницької області пройшло вже у багатьох населених пунктах.

 Про необхідність проведення адміністративно-територіальної реформи говорять ще з початку відновлення незалежності України. Серед основних причин для проведення цієї  реформи можна назвати і недієздатність громад, і наявність двовладдя на місцях, і нераціональне використання земельних ресурсів та неоднорідну бюджетну систему. Існуюча система органів місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою України не дозволяє сформувати самодостатні територіальні громади, які б володіли відповідними матеріальними і фінансовими ресурсами, територією та об’єктами соціальної інфраструктури, необхідними для ефективного виконання покладених на зазначені органи завдань та функцій, - підкреслив Сергій Свитко.

Голова обласної ради повідомив, що у Вінницькій області існує 1 тис. 504 населених пункти, які об’єднані в 661 сільську, 28 селищних і 18 міських рад, що є найвищим показником в Україні. На основі зазначених рад і територіальних громад планується утворити нові, спроможні об’єднані територіальні громади, які повинні стати потужним центрами з економічним потенціалом, привабливим для інвесторів.

Разом з тим, відзначалось, що думки керівників органів місцевого самоврядування області щодо проекту Перспективного плану є неоднозначними. У таких випадках доцільно провести всебічний аналіз пропозицій. Під час прийняття рішення повинна враховуватись думка кожного села і селища. Ініціатива щодо об’єднання має йти знизу. Голова обласної ради пообіцяв  зробити  усе для того, щоб права громад і громадян були дотримані, а реалізація Закону України про добровільне об’єднання територіальних громад відбувалась виключно на добровільній основі. Потрібно активніше вести роз’яснювальну роботу щодо мети, завдань та наслідків об’єднання територіальних громад. Жителі мають бачити реальні бюджетні розрахунки на одного сільського мешканця та переваги  об’єднання. Запропонована Кабінетом Міністрів України методика формування спроможних територіальних громад є занадто уніфікованою та не враховує особливостей регіонів України. Проведення адміністративно-територіальної реформи вимагає доопрацювання нормативно-правового забезпечення зазначених питань. За кожною майбутньою об’єднаною громадою ми повинні бачити реальних жителів з їхніми конкретними проблемами і потребами, - заявив Сергій Свитко. 

У ході обговорення проекту виступив  заступник голови районної ради Петро  Тамбовцев, який розповів про особливості об’єднання територіальних громад Крижопільського району.

У виступах посадовців було  окреслено  низку необхідних кроків у частині внесення змін до чинного законодавства у напрямі здійснення реформи місцевого самоврядування.