Наразі ще не подано жодної петиції

+ Подати петицію

Історія звільнення району та імена її учасників назавжди у пам'яті крижопільчан

Історія звільнення району та імена її учасників назавжди у пам’яті крижопільчан Крижопільський район від фашистських загарбників у роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років було звільнено 16 березня 1944 року. Першими провісниками визволення Крижополя були льотчики.

Георгій Миколайович Іванов згадував: «Брав участь у визволенні вашого Крижополя. 6 лютого 1944 року розвідка доповіла, що за кілька кілометрів від Крижополя  на полі гітлерівці зосередили  15 бомбардувальників «Ю-8». Німецькі літаки кожного дня обстрілювали наші позиції. Було дано наказ знищити бомбардувальники.  У небо піднялися 10 винищувачів «Як-3»,  повів наших льотчиків штурман майор Авдєєв. Здійснили три заходи».

Андрій Микитович Лонго між Крижополем і Ямполем підбив німецький командирський автомобіль, який перевозив полковий прапор фашистів. Цей  трофей солдати кинули до стін Кремля у день параду Перемоги.

Серед визволителів був і командир першого батальйону 449 стрілецького полку  303-ї стрілецької дивізії О.В. Єгоров. Це його солдати принесли Крижополю радість визволення.

Прославив нашу землю учень Крижопільської школи № 1 Олег  Бичковський. За мужність і відвагу йому було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. У бою під час форсування Дніпра він знищив 3 фашистських танки. Уже смертельно поранений,  продовжував керувати боєм. Чергову атаку ворога солдати батареї лейтенанта Бичковського відбили з вигуками: «За командира! Вперед!».

Ім’я Героя носить школа, у якій він навчався.

Ще один наш земляк – Роман Сміщук – у бою під Ясами знищив 6 ворожих танків, за що був удостоєний звання Героя Радянського Союзу. Золоту Зірку до грудей героя прикріпив командуючий військами 2-го Українського фронту Р. Я. Малиновський.

На території району за період Великої Вітчизняної війни загинуло 12 партизанів: п’ять у  Соколівці, три в Заболотному, два  в Городківці, по одному партизану в Дахталії та Тернівці.

Підпільники діяли спочатку поодинці, а в 1943 році були об'єднані керівником Піщанської підпільної організації М.Ф.Підгаєцьким. Були партизани в Дахталії, Заболотному, Радянському, Тернівці,  Шарапанівці.

На початку 1944 року на території Крижопільського району в лісах поблизу сіл Шарапанівка, Куниче, Соколівка  діяв ІІІ- партизанський загін   ім. Богуна.

Партизанським селом є с. Павлівка, за зв’язки місцевих жителів з партизанами в роки окупації було двічі спалене. Сьогодні в Павлівці проживає 22 колишніх партизани.

1503 воїни полягли смертю хоробрих, звільняючи наш рідний край від поневолення.

Ці історічні події, які крижопільчани свято бережуть у своїх серцях, внесено до альбому, який делегація від району на чолі з головою районної ради Анатолієм Стратієвським передала 17 березня цього року делегації Ямпільського району в рамках проведення Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава визволителям України».