Наразі ще не подано жодної петиції

+ Подати петицію

Перелік грантодавців

1. Sabit – www.sabitprogram.org

Відкриті на даний час програми:

Програмою SABIT розробляються спеціалізовані галузеві програми стажувань, для груп складаються з 18 менеджерів і технічних фахівців компаній країн Євразії. Спеціалізована програма триває 3 або 4 тижні й складається із зустрічей з представниками американських компаній, державних агентств і громадських оранизаций, що грають важливу роль у розвитку галузі. Перший тиждень програми проводиться у Вашингтоні, округ Колумбія. Учасники програми знайомляться з організацією даної галузі в США, роботою державних агентств, американською культурою ведення бізнесу, фінансовими механізмами і принципами розвитку ринкової економіки. Також для групи проводяться спеціальні семінари в області їх діяльності.Під час наступних 2 або 3 тижнів програми група зустрічається з галузевими компаніями і організаціями, відвідує торгові виставки, тренінги та конференції в різних містах США. Для участі в програмі знання англійської мови не обов'язково.

 

2. Посольство США – http://ukraine.usembassy.gov/

Права людини

Посольство США в Україну вимагає пропозицій від українських неурядових організацій і засобів масової інформації в підтримку розвитку прав людини в Україні. Мета конкурсу грантів для підтримки як нових, так і досвідчених організацій з прав людини у своїх зусиллях з захисту прав людини та основних свобод, а також моніторинг потенційних порушень прав людини. Важливе зауваження:  Наша контактна інформація змінилася. Будь ласка, встановіть останню версію цих документів, щоб переконатися, що ми отримали ваше повідомлення.

Програма навчання і досягнення досконалості (TEA) надає послуги міжнародного вчителів з ​​унікальними можливостями для розвитку знань у їх предметних областей, підвищення їх педагогічної майстерності і розширити свої знання про Сполучені Штати.Міжнародні учасники вирушать до Сполучених Штатів у двох групах з 88-90 вчителів в кожній навесні або восени 2013 року. Термін подачі заявок: 2 березня 2012.

Посольство США Київ надає різноманітні допомоги у вигляді навчання, консультацій та грантів. 

 

3. FLEX (Програма обміну майбутніх лідерів) –www.americancancouncilskyiv.org.ua

 

4. Президент України. Гранти та стипендії студентам, молодим науковцям –  www.trajectory.org.ua/guide/sholar-grant.html    

 

 

5. Міжнародний фонд «Відродження» –www.irf.kiev.ua/programs

В поточному році діяльність МФВ здійснюватиметься за такими програмними напрямами:

 

6. Alltech (США) – www.alltechyoungscientist.com

Конкурс "Молодий вчений Alltech" покликаний об'єднати найяскравіші молоді уми з коледжів і університетів всього світу. Ми запрошуємо студентів і випускників взяти участь в конкурсі, зареєструвавшись на сайті і надавши свою роботу за такими темами як технології годівлі, розвиток сільського господарства або сільськогосподарський менеджемент.

7. Фонд Фрідріха Науманна –www.fnst-freiheit.org/

Області політичної освіти та навчання обдарованих дітей гарантовані Фондом для задоволення дві ключові завдання «політичної освіти" і "обдарованих" . Обдарованих освіти з 1973 року, ліберальні постачальник стипендію в Німеччині. Моральна підтримка стипендії є основним завданням політичної освіти як ціннісно-орієнтованої, політико-виховної роботи на фундаменті лібералізму. Ми закликаємо студентів і аспірантів з Німеччини та в усьому світі . . Якщо ви одні з найбільш технічно вражаючою студентів, аспірантів і студентів, ваше ставлення ліберальної і, відповідно, бере на себе соціальні та політичні обов'язки, то ви прийшли в потрібне свобода означає можливість розвиватися, тому ми даємо нашим товаришам віри, ми їм довіряємо не тільки мають великий технічний успіх, а й наша моральна підтримка через свою особисту відданість справі відповідального дизайн. Самоорганізації є ключем до сприяння молодим людям через Фонд Свободи! Ми з нетерпінням чекаємо зустрічі з вами! Дізнайтеся про всі наші сторінок по темі грантів, просування, реклама, конкурси, стипендії та діяльність в нашій мережі.

8. Фонд Конрада Аденауера – www.kas.de (українська стор.: www.kas.de/proj/home/events/47/13/index.html)

Фонд організовує круглі столи, конференції, подіумні дискусії та лекції з метою ґрунтовного обговорення та політичного аналізу суспільно важливих тем. У рамках політичної освіти та надання консультацій ми влаштовуємо семінари, ділові ігри та тренінги. Ми випускаємо книжки та серію публікацій «Policy Papers», в яких презентуємо результати дискусій та надаємо рекомендації до дій.

9. Фонд Фрідріха Еберта – http://www.fes.kiev.ua

Міжнародна співпраця та європейська інтеграція
- Зовнішня та безпекова політика
- Посилення позицій европейских демократичних цінностей
- Відносини Україна - ЄС
- Регіональний діалог

 Демократизація і громадянське суспільство
- Розвиток політичних партій та парламентаризму
- Впровадження гендерних підходів
- Молодь і політика
- Сприяння толерантності

 Трудові відносини і соціальний діалог
- Реформування економічної та соціальної систем
- Зміцнення профспілок
- Розвиток функціонального соціального партнерства

10. Посольство ФРН- ww.kiew.diplo.de/Vertretung/kiev/uk/Startseite.html   

Освітня діяльність:

11. Фундація Леменсона – http://www.lemelson.org/

Джером Lemelson, один з найбільш плідних винахідників Америки, вважав, що винаходи та інновації відіграють важливу роль у формуванні культури, економіки і в майбутньому. В даний час Фонд створив для вирішення проблем 21-го століття обнадіює винахідливості як найбільш поширений ресурс людства породити ідеї і технології, що значно покращить життя.

Американськоі програми  - Фонд підтримує організації та ініціативи, які сприяли б новаторський дух, освіти і надихати студентів зосередити свою освіту і кар'єру в галузі науки, технології та винаходи.

Країни, що розвиваються програми  - Фонд насиджує місцевих винахідників, щоб допомогти їм реалізувати свої ідеї. Він також коштів підприємств, розробка та поширення технологій для задоволення основних потреб людини, збільшення доходів та підвищення екологічної стійкості.

Глобальна програма  - Lemelson Фонд підтримує винахід орієнтованих проектів і стипендій, які є глобальними за своїми масштабами і впливу.

Додаткові гранти  - Фонд прагне розширити можливості і підвищити області винаходу орієнтованих благодійних грантів та партнерства, інформування і підключити наше співтовариство.

12. Євразія, Фонд Східна Європа –www.csrukraine.org.ua/ukr ,

www.eco-ukraine.org.ua , www.eef.org.ua

Програми:

13. Програма Джона Сміта –www.johnsmithmemorialtrust.org

Програма стипендій інтенсивний чотиритижневий програми благого управління, демократії та соціальної справедливості. Воно спрямоване на нове покоління лідерів незалежних республік, що раніше входили в колишній Радянський Союз - молоді люди, що працюють в галузі політики, місцевого самоврядування та громадянського суспільства до встановленого зацікавленість у просуванні демократичних реформ і довели свою спроможність.

14. Європейський банк реконструкції та розвитку –www.ebrd.com.ru.country.ukraine.contact.htm

Британська рада є благодійна організація, яка працює протягом 75 років у співпраці з підприємствами, національних асоціацій і установ, професійних об'єднань, місцевих громад та міністерств з метою встановлення довіри і розуміння, необхідних для росту культурних зв'язків. 

Співпраця дасть вашій організації доступ до глобальної аудиторії та ринки, міжкультурні знання і довіреною глобального бренду. Партнерстві з Британською Радою являє собою партнерство з одним з лідерів в бізнесі культурних зв'язків.

15. Світовий банк – www.worldbank.org.ua

UA - ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ

 

Україна

 

200

 

Гідроенергетика - додаткове фінансування

 

Україна

 

60

 

Дороги та підвищення безпеки

 

Україна

 

400

 

Громадський проект модернізації фінансів

 

Україна

 

50

 

Міський проект інфраструктури

 

Україна

 

140

 

Проект передачі електроенергії на підтримку реформи енергетичного сектору та програми розвитку

 

Україна

 

200

 

Реабілітація ГЕС прото-вуглецевого фінансування проекту

 

Україна

 

0

 

Другий проект розробка додатків експорт

 

Україна

 

154,5

 

Система соціальної допомоги Проект модернізації

 

Україна

 

99,4

 

Проект реабілітації гідроелектростанцій

 

Україна

 

106

 

UA FSD / PSD Предупр.сігн Послуги Т.А.

 

Україна

 

0

 

Розвиток системи державної статистики для моніторингу соціальних та економічних перетворень проекту

 

Україна

 

32

 

Сільські прав на землеволодіння та кадастру Проект розвитку

 

Україна

 

195,13

 

 

16. Японський уряд, Посольство Японії – http://www.ua.emb-japan.go.jp/ukr/bi_ua/index.html

Всі  проекти розвитку малого маштабу мають право на фінансування за

програмою Кусаноне. Однак особлива увага буде приділятися у таких сферах: 

 • ПЕРША МЕДИЧНА ДОПОМОГА
 • ПОЧАТКОВА ОСВІТА
 • НАДАННЯ ДОПОМОГИ  МАЛОЗАБЕЗПЕЧЕНОМУ ПРОШАРКУ НАСЕЛЕННЯ· СУСПІЛЬНИЙ ДОБРОБУТ 
 • НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ

 

17. USAID – http://ukraine.usaid.gov/ukr/programs.shtml

Допомога USAID здійснюється у таких напрямках:

 

18. Національний інститут демократії (США) –www.lauraj@ndi.org

НДІ з місцевими партнерами сприяють відкритості та підзвітності влади шляхом створення політичних та громадських організацій, забезпечення виборів, а також сприяння участі громадян. Інститут об'єднує людей і груп для обміну ідеями, знаннями, досвідом і знаннями, які можуть бути адаптовані до потреб окремих країн.

 

19. Фонд Форда – www.fordfound.org/grants

Підтримка наукових винаходів та впровадження інноваційних ідей, розвиток соціальної відповідальності.

20. Фонд цивільних досліджень та розвитку США –www.crdf.org.ua

КЛЮЧОВІ НАПРЯМИ РОБОТИ:

21. Консорціум економічних досліджень і освітиEERC –www.eerc.kiev.ua

После проведения конкурса экономических исследований (два раза в год), EERC осуществляет финансирование лучших исследовательских проектов. Участники исследовательской сети также имеют возможность профессионального роста. Для обсуждения актуальных экономических проблем и способов их решения, мы публикуем исследовательские работы  на русском и английском язиках в серии научные публикации.

22. Розвиток України, Фонд Рината Ахметова – www.fdu.org.ua.

Постійно діючі програми у соціальній та культурних сферах, розвиток демократії.

23. SIDA –  www.swedenabroad.com  

Організація має діяти в межах пріоритетних для Швеції секторів (зокрема, належне врядування та права людини/природні ресурси, довкілля та енергетика) та сприяти проведенню реформ, визначених Шведським агентством з питань міжнародного розвитку (Sida)

24. Грандові програми Сороса – www.soros.org

В основному соціальні програми розвитку громадського суспільства.

25. Міжнародна програма Британського Королівського Товариства (лише адреса електронної пошти –easteuroperoyalsoc.ac.uk)

В основному наукові гранти

26. ЮНІСЕФ – www.unicef.org.ua

Програми:

27. AIESEC – www.aiesec.org

Студентські програми

28. Фонд Віктора Пінчука – www.pinchukfund.org

Програми спрямовані на розвиток культури, медичної галузі та міжнародного позиціонування України.

29. Карітас Україна – www.caritas-ua.org

Робота Карітасу Українинасамперед спрямована на охорону здоров´я, допомогу сім´ям і дітям, проблеми міграції, ВІЛ\СНІДу, соціалізацію неповносправних осіб, допомогу людям у несприятливих життєвих обставинах та інше. Ці програми реалізуються паралельно до так званих «базових послуг» – здійснення гуманітарної допомоги, роботи благодійних їдалень, соціальних центрів для дітей, домашньої опіки та інших, що їх надають регіональні організації Карітасу.

30. Фонд сприяння авторам гуманітарних і соціальних ініціатив «Мрії збуваються» – www.dctf.g.com.ua

Місія Фонду - дослідження, популяризація та практичне використання гуманітарних моделей вирішення соціальних проблем в інтересах суспільства і людини.

31. Український єврейський фонд – www.jew-fund.kiev.ua

Єврейський фонд України здійснює більше 20 програм:

 • Єврейське освіта
 • Культура
 • Соціальна допомога
 • Общинне будівництво
 • Видавнича діяльність
 • Міжнародна діяльність
 • Міжнаціональний діалог
 • Семінари
 • Фестивалі

32. Жіночий фонд розвитку ООН UNIFEM (є лишеадреса фонду) – Women’s Human Rights Programme 304 East 45th Street New York, NY 10017, USA Fax: (212)906-6705

Торгівля людьми, гендерна рівність

33. Державній фонд сприяння місцевому самоврядуванню в Україні http://www.municipal.gov.ua/

34.Фонд Стефана Баторія – www.batory.org.pl

 Грант программы:

Демократия в действии - гранты для проектов, расширению участия граждан и общественных организаций в распространении общественной жизни и гражданской ответственности за качество польской демократии.

Гражданская коалиция - гранты для коалиции НПО из стран Вышеградской группы принимают меры по повышению роли гражданского общества в общественной жизни и строительстве гражданского диалога.

Равные возможности - гранты на проекты, равных возможностей получения образования для молодежи из бедных семей из малых городов и социальной интеграции детей-инвалидов.

Восток-Запад - гранты для международных проектов в странах региона Центральной и Восточной Европы, Центральной Азии и Кавказа.

 

35. Європейський культурний фонд – www.eurocult.org

«Співпраця» Гранти присуджуються культурним організаціям, що працюють разом в різних країнах Європи ( 47 країн Ради Європи плюс Косово), що працюють один з одним.

«Балканський» Гранти присуджуються культурним ініціативам організацій, що співпрацюють з країнами Західних Балкан (Албанії, Боснії і Герцеговини, Хорватії, Косово, Македонія (колишня югославська Республіка Македонія), Сербія і Чорногорія).

«Step Beyond Подорожі» Гранти присуджуються для перспективних художників і діячів культури (пріоритет віддається особам до 35 років та / або в перші 10 років своєї кар'єри), які подорожують між країнами ЄС або безпосередньо межують з ЄС.

36. Глобальний фонд для жінок –www.globalfundforwomen.org

Діяльність спрямована на поліпшення становища жінок і дівчаток, викорінення насильства над жінками, поліпшення їх доступу до освіти, і забезпечення економічної незалежності жінок.

37. Міжнародний Вишеградський фонд –www.visegradfund.org

Проекти, що фінансуються в рамках грантів повинні підпадати під одну з наступних шести категоріях:

 • культурного співробітництва,
 • обмін науковою і науково-дослідних,
 • освіти,
 • молодіжних обмінів,
 • транскордонне співробітництво або
 • розвиток туризму.

38. Фонд Mama Kesh – www.mamacash.org

Підтримка прав жінок

 

39. Фонд Чарльза Стюарта Мотта  – www.mott.org

Проекти у наступних галузях:

40. Національний фонд з розвитку демократії –www.ned.org

Підтримка демократії

41. Фонд «Партнерство за прозорість» –www.partnershipfortransparency.info

Організація громадського суспільства, подолання корупції

42.Фонд Солідарності «Х мінус У» – www.xminy.nl

Стримування всесвітньої глобалізації, фемінізму,расизму,фашизму. Сприяння природній міграції та відкриттю кордонів. Розвиток альтернативних ЗМІ¸ свободи слова.

43. Канадський фонд підтримки місцевих ініціатив – http://www.canadainternational.gc.ca

Програма концентрується на наступних шести пріоритетних напрямках:

 • Демократичне управління
 • Розвиток приватного сектора
 • Здоров'я
 • Базова освіта
 • Рівність між чоловіками і жінками
 • Забезпечення екологічної стійкості

44. Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні –http://www.aidsalliance.org.ua

Боротьба зі ВІЛ/СНІДом, допомога віл-позитивним людям.

45.Фонд Генріха Бьоля – www.boell.pl 

Тематичні пріоритети для проектів Конкурсу малих грантів 2012:

Атомна енергетика без майбутнього (продовження терміну експлуатації існуючих реакторів в України, добудова двох нових реакторів на Хмельницькій АЕС, побудова Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива на території Чорнобильської АЕС, екологічні проблеми, що пов’язані із видобутком уранової руди в Україні);

Громадська активність у розвитку міста (участь громадян/-ок в управлінні містом, обмін та просування ідей альтернативної модернізації міського простору, пошук механізмів залучення громадських та культурних ініціатив до процесів планування та розвитку міста, соціальне мистецтво в урбаністичному ландшафті);

Репрезентація гендеру та жіночої історії в міському просторі;

Репродуктивні та сексуальні права жінок;

Права ЛГБТКІ (відкриті інформаційно-освітні та адвокаційні кампанії, видимість ЛГБТКІ-спільноти.ЛГБТКІ – лесбійки, геї, бісексуальні, трансгендерні, квір- та інтерсексуальні люди).

 

46. Вестмінстерський фонд за демократію – www.wfd.org

 Навчання працівників ВРУ, включаючи депутатів. Перепідготовка журналістів, що висвітлюють процеси парламентаризму.

47. Представництво Європейської комісії в Україні –www.delukr.ec.europa.eu , www.ec.europa.eu.europeaid

Допомога ЄС зосереджується зокрема на підтримці демократичного розвитку і правильного керування, реформ регулювання й зміцнення адміністративного потенціалу, розвитку інфраструктури та ядерної безпеки.        

48. Iнструмент сталості: компонент кризової готовності – підтримка співпраці щодо зміцнення миру – організація круглих столів – www.europa.eu/external_relations.grants

Гранти по всіх напрямках, але для членів ЄС, для асоційованих членів лише консультативна допомога.

49. Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» – www.cba.org.ua        

50. Інститут розвитку регіональної преси – www.irrp.org.ua

Програми спрямовані на навчання журналістів, проведення незалежних розслідувань та моніторингів роботи влади. Розвиток незалежних ЗМІ.

 

51. Програма малих грандів Королівства Нідерландів –www.netherlands-embassy.com.ua.matra_ua

Для України такі чотири основні теми будуть в центрі уваги:

 • Прав людини, національних меншин і ЗМІ / Інформаційне забезпечення
 • Законодавство і верховенства закону та належного управління / громадського порядку / Політичні процеси прийняття / Подолання корупції
 • Добробут
 • Навколишнього середовища та природокористування / біорізноманіття (див. спеціальне оголошення для конкурсу в сфері Природа / біорізноманіття)

52. Координатор проектів ОБСЄ в Україні –www.oscepcu.org

Програми:

53. Проект «Україна: Верховенство права» –www.ukrainerol.org.ua

НАПРЯМИ ДІЯЛЬНОСТІ:

54. Програма «Посилення громадянського суспільства в Україні» РАСТ  –  www.uniter.org.ua

Проект UNITER пітримує розвиток українського громадянського суспільства за чотирма основними напрямками:

I Компонент: Підтримка грантів адвокасі на національному та місцевому рівні

Гранти спрямовані на підвищення потенціалу НУО в тому, аби представляти інтереси громадян і спонукати їх до реформ за рахунок більш ефективної політики адвокасі, моніторингу, активності та сприяння демократичним реформам.

II Компонент: Законодавче середовище

Гранти призначені для підтримки необхідної законодавчої бази для громадянського суспільства, наближення до європейських стандартів і сприяння зусиллям ОГО щодо пропонування законодавчих ініціатив та досягнення консенсусу відносно змін.

III Компонент: Організаційна спроможність ОГС

Гранти призначені для підтримки організацій, які одержують гранти на місцеве адвокасі, для задоволення їхніх основних організаційних потреб, а також для надання послуг з розширеного зміцнення інституційного потенціалу ключових НУО та мереж, поліпшуючи управлінську спроможність та прозорість, і спонукаючи до розвитку молодіжного лідерства в третьому секторі.

IV Компонент: Зміцнення державного сектору та бізнесу

Гранти призначені для підтримки проектів які займаються розбудовою стосунків та налагодженням плідної співпраці між громадянським суспільством, державним сектором та бізнесом.

55. Польсько-Українська фундація співпраці ПАУСІ –www.pauci.org

Ключові напрямки діяльності ПАУСІ:

 • Реалізація програм на підтримку євроатлантичного курсу України
 • Реформування місцевого самоврядування/ державної служби
 • Енергоефективність/енергозбереження
 • Залучення бізнесу до розвитку місцевих громад
 • Активізація участі молоді у громадському житті країни

56.Фундація князів-благодійників Острозьких –www.fundraising.org.ua

Грантова програма Фундації імені князів-благодійників Острозьких передбачає підтримку проектів у наступних сферах життя місцевих громад:
• Соціальна підтримка бідних;
• Сприяння первинній зайнятості малозабезпечених;
• Залучення дітей та молоді до суспільної праці;
• Активне залучення до суспільного життя пенсіонерів та неповносправних;
• Задіяння людей з особливими потребами до громадської активності;
• Екологічні акції прямої дії;
• Дії учнівського самоврядування чи батьківських комітетів;
• Публікація наукових чи освітніх праць, необхідних громаді;
• Профілактичні заходи, спрямовані на недопущення епідемій та захворювань;
• Культурно-просвітницькі заходи, підтримані громадою;
• Дії спрямовані на підвищення рівня свідомості,активності та відповідальності громадян.

57. Український жіночий фонд – www.uwf.kiev.ua

В рамках конкурсу підтримуватимуться проекти за такими пріоритетними напрямками:

 1. Рівна участь жінок у процесі прийняття рішень та у політичному житті країни

 2. Посилення економічних можливостей та захист соціальних прав жінок

 3. Підвищення рівня обізнаності з питань ґендерної рівності серед громадськості

58. Міжнародний благодійний фонд «Україна 3000» –www.ukraine3000.org.ua

Фонд працює за чотирма основними напрямами – історико-культурологічним, медичним, соціальним та освітнім.

Культурологічний напрям («Україна вчора») спрямований на проведення історичних та етнографічних досліджень, розбудову міжмузейної комунікації, популяризацію національної історико-культурної спадщини України у світі.

Медичний напрям («Україна сьогодні») вирішує питання охорони материнства і дитинства, вдосконалює мережі лікувальних та реабілітаційних закладів України для дітей.

Соціальний напрям спрямований на вивчення кращого іноземного досвіду в цій сфері; надання матеріально-технічної та методичної підтримки регіональним закладам, установам та яскравим особистостям; розвиток благодійності в Україні.

Освітньо-науковий напрям («Україна завтра») сприяє формуванню в Україні нової сучасної моделі освіти і виховання шляхом організації та проведення широкого суспільного діалогу; пошуку талановитих молодих людей для залучення їх до громадської діяльності та активізації в Україні соціального молодіжного руху.

59. Міжнародний благодійний фонд «Open Ukraine» –www.openukraine.org

Фонд  досягає своєї  мети через втілення у життя таких програм:

 • Міжнародний діалог
 • Міграція сьогодні
 • Культурні горизонти
 • Українці за кордоном
 • Молода генерація

60. Фонд Олени Франчук «Антиснід» – www.antiaids.org

Інформаційно-просвітницькі кампанії стосовно ВІЧ/СНІД. Допомога віл-позитивним людям.

61. Фонд братів Кличків – http://www.klichkofund.org.ua

 Програми:

 

62. Благодійний фонд «Крона» – www.krona.niko.ua

Проекти:

1. ТОЧКА ЖИТТЯ – задля порятунку життя дітей з онкогематологічними захворюваннями

2. ЦЕНТР РЕАБІЛІТАЦІЙНОЇ ВЕРХОВОЇ ЇЗДИ ДЛЯ ДІТЕЙ З ДЦП В КРИМУ. Довговтрокова соціальна програма ВБФ «Крона», що підтримується на принципах венчурного фінансування.

3. МІЙ ЗАТИШНИЙ ДІМ 

Програма покликана забезпечити дітей-сиріт, яких доля змусила жити в інтернатному закладі, якісно новими умовами життя та навчання. 

63. Благодійний фонд «Рідний дім» –www.rodnoydom.org.ua

Головними напрямками діяльності Благодійного фонду "Рідний Дім" зараз є:

 • Охорона здоров’я та медична допомога
 • Фізична культура та здоровий спосіб життя
 • Сприяння духовному розвитку дітей
  Розвиток особистості дитини та культурно-масові заходи
 • Навчання, освіта